Druženje u Nišu sa prijateljima iz Vrtovina (FOTO I VIDEO)

Prijateljstva se rađaju, a susreti ih produbljuju i čine večnim. Nakon što je grupa od 20-tak članova SKS “France Prešeren”  sredinom maja bila u poseti malom, ali živopisnom mestu Vrtovin kod Ajdovščine, prvog juna su slovenački prijatelji došli u posetu Nišu, njih 44- ro,  od kojih 12 članova Muškog pevačkog zbora “Vinograd Vrtovin”. Tokom dana, koji je više ličio na tropski uz temperaturu preko 30 Celzijusovih stepeni, druženje koje je započeto u Vrtovinu, nastavljeno je obilaskom niških znamenitosti, Logora 12. februar, Tvrđave, Ćele kule i Niške banje. Nije izostalo ni fotografisanje, a gosti su probali i niški specijalitet, burek sa sirom.

Prijatelji iz Vrtovina stiglu su u Niš u petak, 1. juna u večernjim satima. Nakon odmora u toku noći , prvi  sastanak sa članovima SKS “France Prešeren” zakazan za naredni dan, kada je 44-oro prijatelja  prvo bilo u poseti Logoru 12. ferbuar. Kroz Logor je goste iz Slovenije provela  istoričarka i kustos Narodnog muzeja, Ivana Gruden Milentijević, članica našeg društva. Ona ih je upoznala sa svim najinteresantnijim detaljima, ljudima i događajima koji su vezani za jedan od najozloglašenijih koncnetracionih logora u Drugom svetskom ratu.

Pešice, preko Gradskog polja,  svežinu su svima pružile krošnje niške Tvrđave, a mnogobrojni spomenici kulture i istorije  iz rimskog i turskog perioda,  izazvali su pažnju gostiju, kojima je ovo prva poseta Nišu.  Prijateljima iz Vrtovina najviše se dopao pogled na centar Niša sa bedema niške Tvrđave.

Zatim je usledio jedan od najlepših delova šetnje kroz Niš, nastup muškog pevačkog Zbora na amfiteatru niškog keja. Igor Cigoj, predsednik Muškog pevačkog zbora “Vinograd Vrtovin”,  kaže da je zbor u ovom sastavu već  11 godina.

Prošle godine obeležili su jubilej, deset godina postojanja u istom sastavu.

“Obeležili smo svečanom akademijom i izdavanjem svog CD-a.  Za svoj rad dobitnici su mnogobrojnih opštinskih priznanja. U Nišu je trenutno 12 pevača. Inače, zbor, pod ovim imenom postoji od 1902. godine i ima dugu tradiciju. Bio je prvo mešoviti hor,  zatim samo muški…rad su prekidali i ratovi, ali možemo se pohvaliti da  neprekidno radimo od 1996. godine”, kazao je Cigoj.

 

Igor Cigoj, predsednik i Stojan Korenc, dirigent

Godišnje se takmiče na više festivala, koji su većinom međuopštinskog karaktera. Pevaju sve vrste pesama, narodne slovenačke, umetničke, duhovne, liturgijske, ljubavne i  naročito vinske pesme, jer je Vrtovin poznat kao vinogradarski kraj.

“Svake godine idemo na putovanja,  najviše smo putovali u Mađarsku, Hrvatsku i Bosnu. Prvi put smo u Nišu, ali ne i u Srbiji. Prošle godine smo nastupili u Rumi,  gde smo bili gosti Društva Slovenaca “Emona”, na poziv njihovog  predsednika Zorana  Jovičića, istakao je predsednik zbora “Vinograd- Vrtovin”.

A ovde možete čuti kako je zbor “Vinograd – Vrtovin” na amfieatru pevao popularnu slovenačku pesmu  “Slovenec sem”.

“U Nišu je lepo, grad je lep, a najlepše mi je što vidim da su ljudi dobri. Sviđa mi se u vašem društvu, kada ste bili u poseti kod nas u Vrtovinu, da nisu samo stari, več ima i mladih, što je budućnost društva. Mana naše pevačke družine je što smo svake godine sve stariji,  glasovi padaju  i zvuk nije  čist kako treba da bude”, dodao je Cigoj, a članovi SKS “France Prešeren” su aplauzima nagrađivali svako njihovo izvođenje.

Dirigent ove male družine je Stojan Korenc, koji je rekao da mu je pravo zadovoljstvo da radi sa pevačima jer su odgovorni i redovno dolaze na probe.

Celo selo učestvuje na neki način u ovom pevanju. Danas nas je u Nišu pun autobus, jer se Vrtovin uključio. Kad god idemo u goste, kao znak poštovanja prema domaćinima, naučimo  neku njihovu pesmu. Prošle godine na gostovanju u Rumi, naučili smo “Tebe pojem”, Stevana Mokranjca”, kazao je Korenc.

Za dolazak u Niš, gosti iz Slovenije uvežbali su i otpevali najstariju verziju pesme “Tamo daleko” i  ovim gestom oduševili domaćine i okolne građane.

Stradanje Srba pod turskom vlašću,  prijatelji iz Vrtovina najbolje su mogli da vide kroz posetu Ćele kuli,  jedinstvenom spomeniku ove vrste na svetu. O detaljima Čegarske bitke i herojstvu Stevana Sinđelića, govorila je Gruden Milentijević.

Poseta Niškoj banji nije prošla bez tradicionalnog niškog bureka, a bilo je lepo, od šetnje umorne noge, spustiti na trenutak u lekovitu banjsku vodu.

Za kraj ovog druženja sa novim- starim prijateljima iz Vrtovina, zakazana je svečana večera u restoranu “Lion”, uz muziku, tradicionalno dobar niški roštilj i merak.

Druženje v Nišu s prijatelji iz Vrtovina

Prijateljstvo se enkrat rodi, ob vsakem srečanju pa se poglobi in še bolj zaživi. Potem ko je skupina dvajsetih članov SKS France Prešeren sredi maja obiskala majhen, a živopisan kraj Vrtovin pri Ajdovščini, so slovenski prijatelji – bilo jih je 44, 12 od njih članov Moškega pevskega zbora Vinograd Vrtovin – prvega junija obiskali Niš. Druženje, ki se je začelo že v Vrtovinu, se je v dnevu, ki je še najbolj spominjal na tropskega, saj je temperatura dosegla več kot 30 stopinj, nadaljevalo z ogledom znamenitosti Niša: koncentracijskega taborišča 12. februar, niške Trdnjave, stolpa Ćele kula in Niške Banje. Dan ni minil brez fotografiranja, gostje pa so poskusili tudi niško specialiteto, burek s skuto.

Prijatelji iz Vrtovina so v Niš prispeli v petek, 1. junija, v večernih urah. Po nočnem počitku se je 44 obiskovalcev iz Slovenije naslednjega jutra srečalo s člani SKS France Prešeren. Najprej so si ogledali koncentracijsko taborišče 12. februar, po katerem je goste vodila zgodovinarka in kustosinja Narodnega muzeja, Ivana Gruden Milentijević, članica našega društva. Predstavila jim je vse najzanimivejše podrobnosti, ljudi in dogodke, povezane s tem taboriščem iz druge svetovne vojne, ki velja tudi za enega od najzloglasnejših.

Po sprehodu po Gradskem polju so se vsi skupaj osvežili pod krošnjami niške Tvrđave, številni kulturni in zgodovinski spomeniki iz rimskih in turških časov pa so vzbudili zanimanje gostov, ki so Niš obiskali prvič. Prijatelji iz Vrtovine so bili najbolj navdušeni nad razgledom na center mesta z obzidja trdnjave.

Sledil je eden od najlepših delov izleta po Nišu, nastop moškega pevskega zbora v amfiteatru na nabrežju reke Nišave. Igor Cigoj, predsednik zbora Vinograd Vrtovin je povedal, da zbor v trenutni sestavi deluje že 11 let.

»Lani smo ob praznovanju desetletnice priredili svečani koncert in izdali zgoščenko. Za svoje delo smo prejeli tudi številna občinska priznanja. V Nišu je trenutno 12 naših pevcev. Sicer pa zbor pod tem imenom obstaja od leta 1902 in ima dolgo tradicijo. Sprva je bil mešani zbor, kasneje samo moški … Njegovo delovanje so v nekaterih obdobjih prekinile vojne, vendar se lahko pohvalimo, da neprekinjeno delujemo od leta 1996,« je povedal Cigoj.

Zbor letno tekmuje na več festivalih, večinoma na medobčinski ravni. Pojejo vse vrste pesmi, slovenske narodne, umetniške, duhovne, nabožne in ljubezenske, predvsem pa pesmi o vinu, saj je Vrtovin znan kot vinogradniški kraj.

»Vsako leto se odpravimo na kakšno potovanje, največkrat smo obiskali Madžarsko, Hrvaško ter Bosno in Hercegovino. V Nišu smo prvič, v Srbiji pa smo že bili. Lani smo nastopili v Rumi, kjer smo gostovali na povabilo predsednika Društva Slovencev Emona Zorana Jovičića,« je poudaril predsednik zbora Vinograd Vrtovin.

»V Nišu je lepó, mesto je lépo, najbolj pa mi je všeč, ker vidim, da tu živijo dobri ljudje. Lepo je videti, to sem opazil že ob vašem obisku Vrtovina, da so člani vašega društva tudi mladi, kar je dobro za prihodnost društva. Ravno to je slabost naše pevske zasedbe, vsako leto smo starejši, glasovi so vse slabši in zvok ni več tako čist, kot bi moral biti,« je dodal Cigoj, člani SKS France Prešeren pa so z bučnim aplavzom nagradili vsako pesem, ki so jo izvedli člani zbora.

Dirigent te maloštevilne zasedbe je Stojan Korenc, ki je povedal, da mu je delo s pevci v pravo zadovoljstvo, saj so ti odgovorni in redno prihajajo na vaje.

»V našem zboru na nek način sodeluje cela vas. Danes nas je v Niš prišlo toliko, da smo napolnili cel avtobus, saj so se nam na izletu pridružili tudi vaščani. Kadarkoli nastopamo v gosteh, se v znak spoštovanja do domačinov naučimo eno od njihovih pesmi. Lansko leto, ko smo gostovali v Rumi, smo na primer izvedli pesem Tebe pojem Stevana Mokranjca,« je povedal Korenc.

Za obisk Niša so gostje iz Slovenije pripravili najstarejšo različico pesmi Tamo daleko in s to gesto navdušili gostitelje in ostale prebivalce mesta.

Trpljenje Srbov pod turško oblastjo so si lahko obiskovalci iz Vrtovina najbolje predstavljali ob obisku stolpa iz lobanj Ćele kula, edinstvenega spomenika te vrste na svetu. Ob tem je Ivana Gruden Milentijević povedala mnoge podrobnosti o bitki pri Čegru in junaštvu Stevana Sindjelića.

Obisk Niške banje ni minil brez tradicionalnega niškega bureka, od hoje utrujene noge pa je bilo prijetno za trenutek potopiti v zdravilno termalno vodo.

Druženje z novimi-starimi prijatelji iz Vrtovina se je zaključilo s svečano večerjo v restavraciji Lion, ob tradicionalno dobrih niških jedeh z žara in v sproščenem vzdušju.

Prevod: Nika Sašek