Održan 9. dečji kviz “Gremo v Slovenijo” (FOTO)

U organizaciji Slovenske kulturne skupnosti “France Prešeren” 28. oktobra u sali Niškog kulturnog centra  održan je tradicionalni, dečji kviz, ovog puta pod nazivom “Gremo v Slovenijo”. Iako su prvi put učestvovali na kvizu, pobednici su društvo Slovenaca “Emona” iz Rume, koji su u finalu bili bolji od ekipe domaćina. Treće mesto zauzela je ekipa slovenačkog društva “Kredarica” iz Novog Sada.

Devetu godinu zaredom SKS “France Prešeren” organizuje dečji kviz čiji je cilj, pre svega druženje mališana iz slovenačkih  društava širom Srbije, a onda i učenje i sticanje novih znanja o Sloveniji. Dobrodošlicu učesnicima, ali i svim prisutnima, u ime SKS “France Prešeren”, uputio je predsednik društva, Ivica Gruden.

Predsednik SKS “France Prešeren”, Ivica Gruden

Ove godine učestvovalo je osam ekipa, koje su se takmičile u četvrtfinalu, polufinalu i finalu. Mali takmičari u Niš su došli iz  Subotice, Zrenjanina, Rume, Kovina, Novog Sada, Pančeva i Beograda.

U očekivanju gostiju iz Zrenjanina i Beograda
Foto: Luka Radulović

Matia Race iz Subotice je prvi put bio u Nišu i prvi put se takmičio. Kaže da se za kviz pripremao pretražujući sajtove i da za svakog koga interesuju zanimljivosti iz Slovenije, ima dosta informacija na internetu.  Kristian Konecky  kaže da priprema za takmičenje nije bila preterano teška. On ide u 8. razred i sledeće godine, kako je rekao,  upisaće najverovatnije srednju medicinsku školu. Njegova ekipa zauzela je treće mesto.

Ekipa SKS “Fance Prešeren” pokazala je odlično znanje i osvojila drugo mesto. U polufinalnom “duelu” pobedili su ih gosti iz Rume. Jedna od učesnica, iz ekipe domaćina, bila je i Mila Aleksić.

“Nije prvi put da se takmičim na kvizu, a i nije tako teško. U sticanju znanja o Sloveniji najviše sam naučila na Letnjoj školi na Bohniju, kao i na časovima pouka u našem društvu”, kazala  je Mila.

Ekipa SKS “France Prešeren” Foto: Luka Radulović

Darko Hederih priprema i vodi  kviz od njegovog osnivanja. Ove godine kviz se zvao  “Idemo u Sloveniju” i sadržao je nekoliko celina koje su bile vezane za poznavanje geografije Republike Slovenije.

“Za ovih devet godina imali smo mnogo tema. Na primer,  2009 i 2010. kviz se zvao “Koliko poznajemo Sloveniju”, narednih godina teme su bile vezane za Evropsku Uniju,  sport, saobraćaj, ekologiju, orijentaciju, a prošle godine smo učili o muzici i umetnosti,” rekao je Hedrih.

Darko Hederih Foto: Luka Radulović

Osim upoznavanja, druženja i navijanja u lepoj atmosferi u sali Niškog kulturnog centra, dodeljene su nagrade prvoplasiranim ekipama, ali i svim učesnicima kviza. Posebnu zahvalnost društva izrazio je Marko Levec u ime Ljubiše Žabara, autora projekta “Pišem, berem, rišem” za odlične dečje radove koji su ove godine imali za temu zimu.

Zahvalnice za marljiv rad sa decom, bez koga ovaj kviz ne bi bio moguć, dobile su i tri učiteljice pouka, Tatjana Bukvič iz Beograda, Rut Zlobec iz Novog Sada i Milena Spremo iz Zrenjanina.

Posebna zahvalnost upućena je Zoranu Jovičiću, predsedniku društva Slovenaca “Emona” iz Rume, koji su se ove godine prvi put takmičili, a čija je dvočlana ekipa pokazala najviše znanja. Njih je, za ovaj kviz, pripremala učiteljica Rut Zlobec.

Gostima je, nakon održanog kviza i ručka, bila organizovana poseta jednom od najvećih  istorijskih spomenika Drugog svetskog rata u Nišu, Logoru 12. februar na Crvenom krstu.

 

9. otroški kviz ‘Gremo v Slovenijo’

 

Slovenska kulturna skupnost »France Prešeren« je 28. oktobra v dvorani Niškega kulturnega centra organizirala tradicionalni kviz za otroke, ki je tokrat nosil naslov »Gremo v Slovenijo«. Čeprav so na tekmovanju sodelovali prvič, so bili zmagovalci kviza otroci iz društva Slovencev »Emona« iz Rume, ki so bili v finalu boljši od domače ekipe. Tretje mesto je zasedla ekipa slovenskega društva »Kredarica« iz Novega Sada.

SKS »France Prešeren« je že deveto leto zapored organizirala otroški kviz, katerega cilj je predvsem druženje mladih iz slovenskih društev celotne Srbije, pa tudi učenje in pridobivanje novih znanj o Sloveniji. Dobrodošlico udeležencem in ostalim prisotnim je v imenu SKS »France Prešeren« izrekel predsednik društva Ivica Gruden.

Letos se je kviza udeležilo osem ekip, ki so tekmovale v četrtfinalu, polfinalu in finalu. Mladi tekmovalci so v Niš prišli iz Subotice, Zrenjanina, Rume, Kovina, Novega Sada, Pančeva in Beograda.

Matia Race iz Novega Sada je v kvizu sodeloval prvič, prvič pa je bil tudi v Nišu. Pravi, da se je na kviz pripravljal z brskanjem po spletnih straneh in da lahko vsak, ki ga zanimajo zanimivosti o Sloveniji, veliko informacij najde kar na internetu. Kristjan Konecky je povedal, da priprave na tekmovanje niso bile posebno težke. Naslednje leto gre v 8. razred, kasneje pa se bo, tako pravi, najverjetneje vpisal v srednjo zdravstveno šolo. Njegova ekipa je zasedla tretje mesto.

Ekipa SKS »France Prešeren« si je z odličnim znanjem priborila drugo mesto. V polfinalnem dvoboju so jih premagali gostje iz Rume. Ena od članic domače ekipe je bila tudi Mila Aleksić.

»V kvizu sem že sodelovala, tekmovati pa ni tako zelo težko. O Sloveniji sem se največ naučila na Poletni šoli slovenskega jezika v Bohinju, veliko znanja pa sem pridobila tudi pri urah slovenščine v našem društvu,« je povedala Mila.

Darko Hederih pripravlja in vodi kviz že od samega začetka. Letos se je kviz imenoval »Gremo v Slovenijo«, vprašanja pa so se nanašala na več celin, ki so povezane z znanjem geografije Republike Slovenije.

»V teh devetih letih smo obravnavali veliko tem. Leta 2009 in 2010 se je kviz na primer imenoval »Kako dobro poznamo Slovenijo«, v letih, ki so sledila, so bile teme povezane z Evropsko unijo, športom, prometom, ekologijo in orientacijo, lani pa smo se učili o glasbi in umetnosti,« je povedal Hedrih.

Poleg spoznavanja, druženja in navijanja v prijetni atmosferi dvorane Niškega kulturnega centra so bile podeljene tudi nagrade prvouvrščenim ekipam in ostalim sodelujočim v kvizu. Posebno hvaležnost društva je v imenu Ljubiše Žabarja, avtorja projekta »Pišem, berem, rišem«, v okviru katerega so letos nastala odlična otroška dela na temo zime, izrazil Marko Levec.

Zahvale za marljivo delo z otroki, brez katerega kviz niti ne bi bil mogoč, so prejele tudi tri učiteljice pouka, Tatjana Bukvič iz Beograda, Rut Zlobec iz Novega Sada in Milena Spremo iz Zrenjanina

Prav tako je bila posebna zahvala izrečena Zoranu Jovičiću, predsedniku društva Slovencev »Emona« iz Rume. Društvo je letos tekmovalo prvič, njegova dvočlanska ekipa pa je na kvizu pokazala največ znanja. Udeležence je na tekmovanje pripravljala učiteljica Rut Zlobec.

Gostje so se po končanem kvizu in zasluženem kosilu odpravili še na voden ogled enega največjih zgodovinskih spomenikov druge svetovne vojne v Nišu, koncentracijskega taborišča in muzeja 12. februar na Crvenom krstu (Rdečem križu).

 

Prevod na slovenački: Nika Sašek